Picture

Zdravím, jmenuji se Emil Cieslar.

Jsem programátor se zaměřením na frontend pomocí AngularJS. Backend mi také není cizí, na něj používám Nette (občas NodeJS). Stále se učím nové věci, které rád sdílím s ostatními. Žiji svým vlastním tempem ve společnosti Webkreativ, s.r.o., která má stejné zaměření jako já.

Více o mne →

 (Emil & Web)

Adresářová struktura v AngularJS aplikaci

Jak rozdělit soubory do adresářů v AngularJS aplikaci, abyste se v nich později neztratili.

 • AngularJS

Když začínáte vyvíjet novou aplikaci nebo spravujete již běžící, vždy nastane otázka jakým způsobem rozdělit kód do složek a souborů, abychom se později v naší struktuře neztratili.

1. Rozdělení podle typu souboru

Možná už jste viděli přístup, ve kterém se jednotlivé controllery, directivy, atd. rozdělují do složek podle svého typu. Takže dopadnete asi s následující adresářovou strukturou.

├── js/
  ├── app.js // Entry file
  ├── controllers/
   ├── auth-controller.js
   ├── user-profile-controller.js
   ├── shopping-cart-controller.js
...
  ├── directives/
   ├── shopping-cart-directive.js
...
  ├── services/
   ├── shopping-cart-service.js
   ├── auth-service.js
...

Takto rozdělovat soubory do adresářů podle typu se hodí v malých aplikacích, které nebudou moc růst. V podstatě definujeme jeden modul (aplikaci) a všechny soubory budeme do tohoto modulu vkládat. Např. takto by vypadal náš js/app.js soubor a následně js/controllers/auth-controller.js soubor.

// js/app.js
angular.module('shoppingApp', []);

// js/controllers/auth-controller.js
angular.module('shoppingApp')

	.controller('authController', [function() {

		var self = this;

		// Tady by byl authController kód...

	}]);

Ve chvíli kdy naše aplikace začne růst, pomalu bychom se začali ztrácet v jednotlivých složkách. Přece jenom představme si aplikaci, ve které máme 50 controllerů a každý z nich plní určitý účel. Kdybychom pak chtěli najít service, která plní podobný účel jako náš určitý controller, asi bychom začali chápat, že tento přístup není ideální.

2. Rozdělení do modulů

Určitý účel, který jednotlivé controllery, servicy, atd. plní by se dal nazvat modulem. Modul pro každou situaci. Tento přístup je doporučovaný při vývoji středně velkých až velkých aplikací. Vytvořit si složky podle modulů a do nich pak vkládat jednotlivé soubory. Pojďme se podívat na přepracovanou strukturu naší aplikace.

├── js/
  ├── app.js // Entry file
  ├── auth/
   ├── auth.js
   ├── auth-controller.js
   ├── auth-directive.js
   ├── auth-service.js
   ├── user-profile-service.js
  ├── shopping-cart/
   ├── shopping-cart.js
   ├── shopping-cart-controller.js
   ├── shopping-cart-directive.js
   ├── shopping-cart-service.js
...

Nyní již můžeme hezky vidět jak by se soubory mnohem lépe hledaly. Víme, že zrovna hledáme funkcionalitu týkající se uživatele a přihlášení, tak jdeme do složky auth. Víme, že chceme upravovat nákupní košík, jdeme do složky shopping-cart, atd. Jednotlivé moduly plní svůj účel a pouze definujeme hlavní modul v souboru js/app.js a ostatní moduly vložíme. Pojďme se podívat, jak by to vypadalo v kódu.

// js/app.js
angular.module('shoppingApp', ['authModule', 'shoppingCartModule']);

// js/auth/auth.js
angular.module('authModule', []);

// js/auth/auth-controller.js
angular.module('authModule')

	.controller('authController', [function() {

		var self = this;

		// Tady by byl authController kód...

	}]);

// js/auth/auth-directive.js
angular.module('authModule')

	.directive('auth', [function() {

		return {
			// Vas kod
		}

	}]);

V js/app.js opět definujeme naši shoppingApp, tentokát ale vložíme závilosti (authModule, shoppingCartModule, …). Máme tak mnohem přehlednější aplikaci, která navíc používá (pokud možno) soběstačné moduly. Tím pádem můžeme jednoduše vzít jeden modul z naší aplikace a vložit ho do jiné aplikace.

Závěr

Věřím, že po tomto článku je o malinko zřetelnější jak se přistipuje k adresářové struktuře v AngularJS aplikacích. Pokud by přece jenom bylo cokoliv nejasné, nebojte se zeptat v komentářích. Stejně tak v případě, že používáte jinou adresářovou strukturu a naprosto odlišný přístup, rád se něco nového naučím.

Komentáře